Időről időre lakossági ügyfelek is felkeresnek minket azzal az igénnyel, hogy az egészségügyben már jól bevált, professzionális eszközparkkal és szakszerűen elvégzett nagy hatékonyságú fertőtlenítéseket végezzünk az otthonaikban. A kórházi kezelések során számos olyan ragályos betegséget elkaphatunk, ami haza térve családtagjainkat, illetve a velünk együtt élőket szintén megfertőzheti. Ilyen tipikus fertőző betegség a Clostridium difficile nevű baktérium által okozott járványos hasmenés (a témáról részletesebben egy korábbi bejegyzésünkben olvashat), amit kórházi bent tartózkodása során kapott el egy kismama, aki a segítségünket kérte miután igazolták nála a kórokozót.
Egy másik esetben például a kórboncolást végző orvos tájékoztatta a hozzátartozókat, hogy az elhunytnál aktív TBC-t igazoltak. A fertőzött személy környezetének szakszerű és megnyugtató kezeléséhez a hozzátartozók hívták szakemberünket.
Az elhunythoz hasonlóan, a kórokozó hordozó egyének mintegy 90%-a nem mutatja a betegség tipikus tüneteit, így sok esetben sem ők, sem a környezetük nem tud a fertőződésről. A sokáig tünetmentes hordozók leggyakrabban a beszéd, a köhögés vagy a tüsszentés során fertőzik környezetüket. Egy kezeletlen gümőkóros személy évente megközelítőleg 20 másik embert fertőz meg. Számos esetben tehát több mint indokolt a szakszerű fertőtlenítések kórházon kívül (pl. otthon, közösségi helyeken, lépcsőházakban) történő elvégzése.
A TBC (más néven gümőkór vagy tuberkulózis) nyomait többszázezer éves maradványokon is kimutatták. Az antibiotikumok felfedezése előtt a szanatóriumi pihenésen túl hathatós segítség nem állt még rendelkezésre. A többféle antibiotikummal szemben is ellenálló új törzsek megjelenésével a betegség előfordulása az 1980-as évek óta ismét emelkedik.
Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) egyik 2004-es közleménye szerint a Föld lakosságának már egyharmada fertőzött a TBC nevű betegség kórokozójával. A TBC kórokozója (a Mycobacterium tuberculosis és M. bovis nevű baktérium) nem csak a tüdőt betegítheti meg, hanem a gyomor-bélrendszert, a kiválasztó-szerveket (pl. a vesét), az ivarszerveket, a csontokat, vagy akár a bőrt is! Ennek megfelelően a légzésen kívül fertőződhetünk a táplálkozás során, sérülés alkalmával, orvosi beavatkozás folyamán (pl. fertőzött injekciós tű, tetováló tű, orvosi műszer közvetítésével), szervátültetésnél és vérátömlesztésnél egyaránt. A kórokozó átkerülhet szoptatós édesanyákból a gyermekükbe az anyatej közvetítésével, de a magzat a várandósság idején is fertőződhet.
A TBC-t kiváltó baktérium (M. tuberculosis) elektronmikroszkópos felvétele
(forrás: http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/c/cb/Mycobacterium_tubercu...)
A betegség előfordulása nagymértékben függ a környezeti és a szociális feltételektől. A rossz szociális körülmények között élők, a legyengült immunrendszerrel rendelkezők hajlamosabbak a fertőződésre, így az alkoholisták, a hajléktalanok, továbbá a bevándorlók között gyakrabban találkozunk ezzel a betegséggel. A nagyobb számú gümőkóros beteg előfordulása szintén hajlamosító tényező, emiatt gyakran az egészségügyi dolgozók is megfertőződnek.
Egy TBC-s egyén tüdejéről készült röntgenkép, a nyilak és háromszögek a szövetkárosodást mutatják
(forrás: http://en.wikipedia.org/wiki/Tuberculosis#/media/File:Tuberculosis-x-ray...)
Világviszonylatban évente 8-12 millió új esetet regisztrálnak; leggyakrabban Dél-Afrikában, ahol 100.000 lakosra több mint 200 fertőzött személy jut, míg hazánkban ugyanez a szám mindössze 20-35. Ennek ellenére számos esetben lehet szükség a lakókörnyezetünk TBC elleni hatékony fertőtlenítésére.
Mikor lehet szükség lakókörnyezetünk hatékony TBC elleni fertőtlenítésére?
A hajléktalanok között meglehetősen gyakori a tuberkulózis megjelenése és a lakóházak fedett, széltől védett területeire; lépcsőházaiba, pincéibe, tárolóiba behúzódva, ott rövidebb-hosszabb időt eltöltve fertőzhetik a területet.
Az igazoltan gümőkóros beteg, illetve az arra gyanús személy környezetében kötelező a beteg köpetének, tüdő-, torok- és orrváladékának, indokolt esetben vizeletének, valamint a beteg környezetében található tárgyaknak, eszközöknek, anyagoknak a fertőtlenítése, amit a járványügyi rendelet 1. számú melléklete is kiemel.
A kórboncolás során szintén fény derülhet egy addig rejtett megbetegedésre, emiatt indokolt lehet az elhunyt lakókörnyezetének fertőtlenítése a hozzátartozók egészségének védelme érdekében.
A TBC-t kiváltó baktérium (M. tuberculosis) telepe
(forrás: http://en.wikipedia.org/wiki/Mycobacterium_tuberculosis#/media/File:TB_C...)
Sajnálatos módon a tuberkulózis-baktérium számos fertőtlenítőszernek és fertőtlenítő eljárásnak ellenáll, és száraz körülmények között is rendkívül hosszú ideig életképes marad: beszáradt köpetben akár 6-8 hónapig is megőrzi fertőzőképességét. Ennek megfelelően a fertőzött személy környezetében végzett fertőtlenítés során kizárólag olyan készítmények jelentenek megoldást, amelyek tuberkulocid vagy sporocid (spóraölő) hatással is rendelkeznek és hatékonyan oldják a felületre tapadt szennyeződéseket.
Cégünk professzionális eszközparkjával és szakembergárdájával hatékonyan képes elpusztítani a tuberkulózis-baktériumot, ezzel hatékonyan védve Ön és családja, barátai egészségét! Amennyiben további kérdései vannak, hívjon minket bizalommal!